Zdrowa dieta, czyli czego potrzebuje nasz organizm?

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje przede wszystkim witamin. Jak powinna wyglądać odpowiednia dieta?

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje przede wszystkim witamin, makro- i mikroelementów oraz substancji odżywczych, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka. Niestety wielu tych składników nie jest w stanie sam wyprodukować, więc musimy dostarczyć mu ich w pożywieniu.

 

Niezbędne składniki

Komórki ludzkie do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wielu różnych składników. Dostarczane są one wraz z krwią jako efekty przemiany materii dostarczanych posiłków, dlatego tak ważne jest, by posiłki były urozmaicone i bogate w różne składniki.

 

Witaminy

To niezbędny składnik do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witaminy wpływają na wzrok, skórę, śluzówki, odporność organizmu, budowę systemu kostnego. Większość z nich nie jest produkowana przez organizm, ale dostarczana w diecie, dlatego musi być ona zróżnicowana. Niedobór witamin trzeba uzupełniać suplementami, ale warto pamiętać, że są one droższe i słabiej przyswajalne niż witaminy pochodzące z produktów naturalnych.

 

Makro i mikroelementy

To pierwiastki, które są dla nas niezbędne. Makroelementów potrzebujemy w ilości 100 mg na dobę. Zaliczamy do nich wapń, fosfor, magnez, sód, potas, siarkę. Mikroelementy to pierwiastki, których potrzebujemy w mniejszym stopniu, dlatego też występują one w ilościach śladowych. Należą do nich żelazo, fluor, kobalt, miedź, selen.

 

Węglowodany

Stanowią niezbędny element przemiany materii, zwłaszcza tłuszczów i aminokwasów. Najbardziej wartościowe są węglowodany złożone, zawarte w produktach niskoprzetworzonych, czyli razowych mąkach, pieczywie, grochu, fasoli.

 

Białka

Absolutnie niezbędny składnik, który jest podstawą do wytwarzania aminokwasów w procesie przemiany materii. 8 aminokwasów organizm nie jest w stanie wytworzyć i muszą być one dostarczone w pożywieniu. Białka mają wpływ na wytwarzanie enzymów, hormonów, prawidłowy rozwój komórek.

 

Tłuszcze

To najbardziej skomplikowana sprawa. Przede wszystkim potrzebujemy tłuszczy nienasyconych pochodzenia roślinnego. Są one niezbędne dla prawidłowego przyswajania wielu witamin. Tłuszcze roślinne odgrywają mniejszą rolę, a w nadmiarze są szkodliwe, zwiększają bowiem wówczas poziom złego cholesterolu.

Niestety wszystkie te składniki wrażliwe są na działania światła, powietrza i temperatury, dlatego jeśli chcemy zachować wszystkie właściwości odżywcze produktów, musimy je odpowiednio przechowywać. Najlepsze są pojemniki styropianowe, które chronią przed działaniem wszystkich 3 czynników. Podobne właściwości mają niektóre pojemniki plastikowe, dostępne chociażby na http://www.ajk-opakowania.eu/

 

 

Porada dnia

Jak wybielić zęby?

Codziennie nacieraj je wewnętrzną stroną skórki pomarańczowej. Możesz również płukać usta roztworem z wody i octu oraz przecierać szkliwo wacikiem zamoczonym w wodzie utlenionej.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!