Zawód fizjoterapeuty

Powszechnie wiadomo, że praca fizjoterapeuty nie jest pracą łatwą i lekką, ale to niewątpliwie zawód przyszłościowy. W wielu państwach (takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Austria czy Szwajcaria) kliniki, ośrodki rehabilitacyjne, szpitale czy kluby sportowe poszukują wykwalifikowanych pracowników.

Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która ściśle jest powiązana z rehabilitacją, opieką nad pacjentem i pomocą w przywróceniu mu częściowej lub pełnej sprawności. W porównaniu do innych specjalizacji medycznych fizjoterapia przynosi największą satysfakcję: zwłaszcza wtedy, kiedy widoczne są postępy pacjenta i kiedy zaznacza się poprawa fizycznych czynności z jednoczesnym polepszeniem samopoczucia.

Jeżeli chodzi o kraje zagraniczne, to możliwość zatrudnienia absolwentów fizjoterapii jest dużo większa niż w Polsce. Wykwalifikowanych specjalistów brakuje w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii i Szwajcarii. Jeśli chodzi o Niemcy, są one jednym z 12 państw członkowskich UE, w której przyrost naturalny jest ujemny i społeczeństwo, najprościej rzecz ujmując, się starzeje. Nic więc dziwnego, że istnieje duże zapotrzebowanie na fizjoterapeutów w szpitalach, sanatoriach, placówkach sportowych, uzdrowiskach, fitness clubach itd.

 

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać fizjoterapeutą za granicą?

Ważnym wymogiem jest znajomość języka obcego. W Niemczech w większości przypadków znajomość języka powinna być na poziomie B1, w praktyce najważniejsze jest specjalistyczne słownictwo oraz umiejętność swobodnego komunikowania się z pacjentem.

Drugą niezwykle ważną rzeczą jest umiejętność i doświadczenie. Aby móc wykonywać zawód fizjoterapeuty w Niemczech, odpowiednie organy muszą uznać polski dyplom osoby ubiegającej się o to stanowisko. Procedura uznania dyplomu składa się z części praktycznej, w ramach której ocenia się i sprawdza medyczne umiejętności fizjoterapeuty, a także teoretycznej, która ma zweryfikować deklarowaną przez aplikanta znajomość języka technicznego oraz sposób, w jaki komunikuje się on z pacjentem. Wymagania mogą ulegać modyfikacjom w zależności od regulacji prawnych poszczególnych państw.

Jeśli fizjoterapeuta stara się o pracę w Austrii, musi złożyć wniosek w tamtejszym Ministerstwie Zdrowia. Proces uznania kwalifikacji może trwać do 3 miesięcy i obciążony jest kosztami.

Czytaj więcej: Zawód fizjoterapeuty

Dokument zwolnienia z procedury uznawania dyplomu może wystawić pracodawca na okres nie dłuższy niż do 2 lat. Dzięki temu fizjoterapeuci mogą pracować pod nadzorem, ale kwalifikacje zawodowe wówczas nie są uznawane. Jednak o takie rozwiązania jest bardzo trudno, gdyż zakłady pracy nie są do końca temu przychylne.

Jeśli chodzi o Szwajcarię, to naborem i nostryfikacją dyplomów zajmuje się Szwajcarski Czerwony Krzyż, a w Wielkiej Brytanii kandydat powinien zarejestrować się w Health Professional Council.

 

Jakie są zarobki fizjoterapeutów za granicą?

Czytaj więcej: Czym zajmuje się fizjoterapeuta

O wysokości zarobków decyduje przede wszystkim stopień doświadczenia, odbycie odpowiednich kursów, kwalifikacje pracownika oraz miejsce pracy. Jeśli chodzi o Niemcy, to zarobki wynoszą ok. 1600-2660 euro brutto, przy czym wypłata na zachodzie i południu może się różnić i być wyższa o 30-40%. W Austrii będzie wynosić 2100-2300 euro brutto miesięcznie, a w Szwajcarii 6250-6750 franków. W Wielkiej Brytanii wynagrodzenie początkowo mieści się w granicach 21 176-27 625 funtów rocznie, jednak osoby z wyższymi kwalifikacjami zarabiają tam od 25 528 do 34 189 funtów. Wynagrodzenie zwiększa się wraz z doświadczeniem - zarobki pracowników o wieloletnim doświadczeniu sięgają od 30 460 do 40 157 funtów.

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!