Zalety i wady medycyny naturalnej

Medycyna naturalna budzi wiele kontrowersji w środowisku medycznym ze względu na brak stricte naukowych opracowań, jednocześnie zaś cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów.

Osoby praktykujące medycynę naturalną wykazują się syntetycznym podejściem do pacjenta - obejmują swym zainteresowaniem jego stan fizyczny, psychiczny i duchowy. Akupunktura, tai chi i inne formy mają na celu wprowadzenie pacjenta w stan równowagi, uświadomienie mu, że stan jego ciała jest nierozłączny ze stanem ducha. Z tego względu czuje się nie tylko jak u lekarza, ale przy okazji u psychologa czy przewodnika duchowego. Ogromną rolę odgrywa tu efekt placebo, który - jak wykazały badania - ma bardzo duże znaczenie w psychicznej stronie rekonwalescencji i w procesie zdrowienia.

Tradycyjna wiedza medyczna skupia się raczej na analizowaniu poszczególnych zagrożeń i interweniuje wtedy, kiedy choroba jest już obecna. W przeciwieństwie do niej, medycyna naturalna stawia na profilaktykę oraz indywidualizm - według jej wyznawców podobne schorzenia u różnych pacjentów należy zwalczać innymi metodami. Leczenie jest działaniem ostatecznym, któremu powinno towarzyszyć ciągłe budowanie odpowiedniego psychicznego nastawienia (porównywalne do odwróconej potocznej zasady "w zdrowym ciele zdrowy duch").

Do wad medycyny naturalnej zaliczyć należy przede wszystkim brak badań, które potwierdzałyby jej skuteczność. Rozmaite suplementy diety i mieszanki ziołowe oferują działanie na pograniczu cudu, nie są jednak wzięte pod analizę ośrodków medycznych czy farmakologicznych. Bliżej im do średniowiecznego zielarstwa czy filozofii New Age niż do rzetelnych, popartych badaniami i profesjonalną literaturą dokonań naukowych. Wprawdzie akupunktura czy akupresura szczycą się wielowiekową tradycją i znajdują grono wyznawców, jednak ich realny wpływ na zdrowie pacjenta z naukowego punktu widzenia wciąż pozostaje nieznany. Warto też podkreślić, że proponowane mieszanki i leki oparte o wyciągi z naturalnych ziół mogą wejść w interakcję z zalecanymi lekami na receptę i wywołać niepożądane skutki uboczne.

Osoby zainteresowane medycyną naturalną i praktykujące ją (na sobie lub na innych), potrafią wymienić szereg pozytywnych aspektów, wspierając je przykładami. Brak naukowych podstaw i potwierdzonych, wiarygodnych doniesień powoduje jednak, że - jakkolwiek niegroźna - nie powinna być ona póki co traktowana inaczej, niż tylko jaka ciekawostka i ewentualny sposób na przyniesienie ulgi cierpiącym pacjentom, dla których każda szansa na poprawę zdrowia jest na wagę złota.

Porada dnia

Ciepłe okłady na bóle zatok

Masz problem z zatokami? Połóż na twarz gorący kompres, trzymając go przez 5-10 minut, dopóki ból nie będzie mniejszy. Stosuj tak często, jak potrzebujesz.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!