Wady wzroku a soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe pomagają w leczeniu wielu schorzeń związanych z narządem wzroku. Stosuje się je głównie przy krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmie oraz presbiopii.

Przegląd soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe klasyfikujemy na podstawie kilku kryteriów:

  • pod kątem materiału, z którego zostały wykonane: twarde i miękkie
  • pod kątem ważności użytkowania od czasu ich otwarcia: dobowe, tygodniowe, miesięczne i kwartalne
  • pod kątem ich dopasowania do określonej wady wzroku: sferyczne ujemne, sferyczne dodatnie, toryczne i multifokalne.

 

Krótkowzroczność – soczewki kontaktowe sferyczne ujemne

Krótkowzroczność to wada wzroku polegająca na tym, że obraz zamiast na siatkówce skupia się przed nią. W rezultacie widzi się dobrze z bliska, ale źle z daleka. Na ratunek przychodzą soczewki sferyczne o ujemnych dioptriach. To soczewki jednoogniskowe skupiające obraz.

 

Dalekowzroczność – soczewki kontaktowe sferyczne dodatnie

Dalekowzroczność to wada wzroku polegająca na tym, że obraz zamiast na siatkówce skupia się za nią. W rezultacie widzi się dobrze z daleka, ale źle z bliska. Na ratunek przychodzą soczewki sferyczne o dodatnich dioptriach. To soczewki jednoogniskowe rozpraszające obraz.

 

Astygmatyzm – soczewki kontaktowe toryczne

Astygmatyzm to wada wzroku polegająca na tym, że światło załamuje się w narządzie wzroku z niewłaściwą siłą. W rezultacie widzi się niezbyt ostro, a niekiedy wręcz niedowidzi i dochodzą do tego bóle głowy. Na ratunek przychodzą soczewki toryczne. Oprócz osi sferycznej posiadają również oś cylindryczną.

 

Presbiopia – soczewki kontaktowe multifokalne

Presbiopia, zwana potocznie starczowzrocznością, to wada wzroku polegająca na tym, że traci się ostrość wzroku. W rezultacie widzi się słabiej zarówno z bliska, jak też z daleka. Na ratunek przychodzą soczewki multifokalne, czyli progresywne (sprawdź soczewki progresywne w Soczewki24.pl). To soczewki dwuogniskowe skupiające oraz rozpraszające obraz jednocześnie, w zależności od potrzeby.

 

Soczewki kolorowe czy przezroczyste?

Soczewki kontaktowe są substytutem okularów. Chociaż te ostatnie za sprawą oprawek uchodzą za stylowy element garderoby, to nie każdemu odpowiadają. A kontaktów po prostu nie widać. Można jednak postawić na takie, które dadzą się zauważyć. Otóż nie wszystkie soczewki kontaktowe są bezbarwne, niektóre mają zabarwienie. Dostępne są kolory typowe dla oczu, takie jak niebieski, zielony, brązowy czy czarny, ale też zupełnie nietypowe, takie jak chociażby pomarańczowy czy czerwony. Dzięki soczewkom można dokonać metamorfozy swoich oczu, zmieniając totalnie ich kolor lub jedynie bardziej go podkreślając.

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!