Soczewki kontaktowe jako pragmatyczna alternatywa dla okularów

Soczewki kontaktowe na rynku optycznym zadebiutowały w dwudziestym wieku. Okazały się wynalazkiem rewolucyjnym. Choć początkowo podchodzono do nich sceptycznie, teraz robią furorę. A wszystko przez to, że stały się alternatywą dla okularów, których oprawki i szkła nie zawsze się sprawdzają.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to przezroczyste powłoki, które zakłada się na oczy w celu lepszego widzenia. Stanowią więc aparat korekcyjny dla oczu, podobnie jak aparat dla uszu czy na zęby. Co ciekawe, osoby potrzebujące aparatu korekcyjnego na oczy znajdują się w dość komfortowej sytuacji. Nie dość, że mogą nosić zamiennie okulary i kontakty, to jeszcze te pierwsze za sprawą swoich oprawek uchodzą za stylowe, a te drugie pozostają niezauważalne.

 

Klasyfikacja soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe występują w bardzo licznych wariantach, na przykład sferycznych, torycznych i multifokalnych. Wymienia się też soczewki twarde i miękkie. Inny podział dotyczy soczewek dobowych, tygodniowych, miesięcznych i kwartalnych. Ponadto są też soczewki przezroczyste i kolorowe.

 

Kontakty na schorzenia oczu

Soczewki kontaktowe można stosować niemal na każdą wadę wzroku. Do najpopularniejszych należą kontakty sferyczne, toryczne i multifokalne, dostosowywane do konkretnych schorzeń oczu. Przy krótkowzroczności stosuje się soczewki sferyczne ujemne. Ich oś sferyczna skupia obraz. Przy dalekowzroczności stosuje się soczewki sferyczne dodatnie. Ich oś sferyczna rozprasza obraz. Przy astygmatyzmie stosuje się soczewki toryczne. Oprócz osi sferycznej posiadają oś cylindryczną. Przy presbiopii stosuje się z kolei soczewki multifokalne. Ich jedna oś sferyczna skupia obraz, a druga ten obraz rozprasza.

 

Kontakty na każdą okazję

Soczewki kontaktowe można nosić w każdej sytuacji. Jeśli okulary sprawiają problem, bo przeszkadzają oprawki albo szkła, kontakty tego problemu nie nastręczają, ponieważ znajdują się bezpośrednio na oczach. Co ważne, kontakty nosi się jedynie w dzień, a w nocy powinno się je zdejmować do spania.

 

Higiena soczewek kontaktowych

Należy bardzo dbać o higienę kontaktów, zwłaszcza przy ich zakładaniu i zdejmowaniu, bo poprzez nie do oczu mogą dostać się drobnoustroje. Powodują one zapalenia oczu, a w najgorszych przypadkach ślepotę. Wyjąwszy kontakty dobowe, które wyrzuca się po jednym zużyciu, soczewki kontaktowe nosi się przez jakiś czas. Gdy ich nie nosimy, to przechowujemy je w specjalnym, oczyszczającym płynie.

 

Soczewki europejskie kontra soczewki azjatyckie

Przy wyborze soczewek kontaktowych trzeba uważać. Ważne, aby kupować je tylko w salonach optycznych, a nie na przykład z internetu. W końcu kontakty zakłada się na oczy, a oczy to jeden z najważniejszych narządów, za pomocą którego nawiązujemy kontakt z rzeczywistością.  Nie kupujmy tak zwanych soczewek azjatyckich, bo w przeciwieństwie do soczewek europejskich zakrywają one nie tylko źrenicę, ale i białko, sprawiając, że oko nie oddycha.

Soczewki kontaktowe znajdziesz na: http://soczewki24.pl/2-soczewki-kontaktowe.

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!