Rodzaje materaców przeciwodleżynowych - jak wybrać odpowiedni model?

Zadaniem materaca przeciwodleżynowego jest zapewnienie chorej osobie komfortu oraz bezpieczeństwa. Odleżyny powstają na skutek zbyt długiego leżenia w jednej pozycji. Ich skutki poważnie zagrażają zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni materac przeciwodleżynowy.

Czym są odleżyny?

Odleżyny pojawiają się na skutek zbyt długiego leżenia w jednej pozycji. Są to uszkodzenia skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek oraz kości. Pacjent, który zmuszony jest do spędzania w łóżku większości swojego dnia, naraża się na powstanie odleżyn. Z tego powodu takim osobom zaleca się kupno specjalnego materaca, który działa przeciwodleżynowo. Ognisko martwicy powstaje na skutek zbyt długiego nacisku na jedno miejsce, co powoduje nieodpowiednie utlenienie tkanek oraz niedostateczny przepływ krwi. Następnie z ogniska tworzy się owrzodzenie skóry. Nieleczona odleżyna skutkuje przeniesieniem owrzodzenia na tkankę podskórną, a następnie mięśnie oraz kości. W sytuacjach krytycznych odleżyny zagrażają życiu pacjenta.

 

Czemu służy materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy jest rodzajem sprzętu medycznego, stworzonego specjalnie z myślą o osobach, które z powodów zdrowotnych zmuszone są do przebywania w łóżku większej części dnia. Brak możliwości zmiany pozycji leżącej wiąże się z wysokim ryzykiem powstania odleżyn, które potrafią być tragiczne w skutkach. Dzieje się tak na skutek długotrwałego nacisku podłoża na konkretne miejsca. Materace przeciwodleżynowe zostały skonstruowane w taki sposób, by przy mocno uciskanych miejscach zachodziła regularna zmiana intensywności nacisku. Dzięki temu ryzyko powstania odleżyn jest wręcz zerowe, a pacjent będzie czuł się bezpieczniej oraz bardziej komfortowo.

Do materaca przeciwodleżynowego jest podłączona specjalna pompa, która wtłacza powietrze do komór, z których jest on zbudowany. Wpompowane powietrze dostarczane jest do poszczególnych komórek w różnej ilości, dzięki czemu pacjent podlega ciągłemu masażowi.

 

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać?

Materace przeciwodleżynowe dzielimy na dwa rodzaje – bąbelkowe oraz rurowe. Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdego z nich.

Materac bąbelkowy – ten model cieszy się sporą popularnością. Jest to zasługa niskiej ceny, prostoty obsługi oraz odporności na przetarcia. Nie nadaje się on jednak do położenia bezpośrednio na łóżko. Do poprawnego działania należy zastosować podkładkę w formie zwykłego materaca. Typ bąbelkowy najczęściej stosowany jest w celach profilaktycznych oraz przy leczeniu odleżyn pierwszego stopnia.

Materac rurowy – ten model w odróżnieniu od poprzedniego jest bardziej miękki, elastyczny oraz zapewnia lepszą ochronę przed powstaniem odleżyn. Dzięki tym właściwościom jego użytkowanie jest o wiele przyjemniejsze. Materac rurowy cechuje się także dużo większą wytrzymałością, poza tym wykonuje się go z lepszych materiałów.

Podsumowując – typ materaca przeciwodleżynowego powinien być dobrany według stopnia zaawansowania choroby pacjenta. W przypadku odleżyn pierwszego stopnia oraz w celach profilaktycznych dobrym rozwiązaniem jest model bąbelkowy. Dla osób bardziej schorowanych bardziej przyda się model rurowy, który oferuje jeszcze większą wygodę oraz bezpieczeństwo (sprawdź materace przeciwodleżynowe w Gamareha.pl).

Porada dnia

Ciepłe okłady na bóle zatok

Masz problem z zatokami? Połóż na twarz gorący kompres, trzymając go przez 5-10 minut, dopóki ból nie będzie mniejszy. Stosuj tak często, jak potrzebujesz.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!