Przyczyny niepłodności u mężczyzn

W pewnym wieku u większości z nas pojawia się chęć posiadania potomstwa. O ile nie ma problemów z poczęciem dziecka wszystko zazwyczaj układa się wspaniale. Czasem jednak bywa tak, że upragnione dwie kreski na ciążowym teście wciąż się nie pojawiają.

W takiej sytuacji najczęściej to kobiety obawiają się, że z ich zdrowiem jest coś nie tak i zaczynają szukać pomocy. Tymczasem problem niepłodności równie często może dotykać także mężczyzn.

Jakie są jej przyczyny? Czy można ją zwalczać?

 

Zaburzenia w gospodarce hormonalnej

Bardzo często przyczyną męskiej niepłodności jest zbyt duży poziom androgenów w organizmie. Może mieć on różnego rodzaju przyczyny - od wrodzonego przerostu nadnerczy, poprzez zmiany nowotworowe aż do zaburzeń pracy tarczycy. Gospodarkę hormonalną męskiego organizmu zaburza również przyjmowanie anabolików. Aby wykluczyć problemy na tle hormonalnym należy poddać się badaniom krwi, które określą poziom poszczególnych hormonów w organizmie.

 

Czynniki środowiskowe

Najliczniejszą grupą przyczyn męskiej niepłodności są czynniki środowiskowe. Co możemy zrozumieć pod tym pojęciem? Mówiąc najprościej są to schorzenia, na które cierpi dany mężczyzna, a które mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego oraz dysfunkcje płciowe. Wśród czynników środowiskowych możemy więc wymienić między innymi marskość wątroby, nadużywanie alkoholu, przebyte infekcje i stany zapalne a także niewydolność nerek, zaburzenia wzwodu lub ejakulację wsteczną. W zdiagnozowaniu przyczyn problemu pomóc mogą zarówno badania jak i szczegółowy wywiad lekarski.

 

Niedrożność nasieniowodów

Kolejną przyczyną niepłodności u mężczyzn jest niedrożność nasieniowodów. Bywa bowiem, że w ich obrębie powstają zrosty będące skutkiem przebytych infekcji lub urazów. Niedrożny nasieniowód sprawia, że w ejakulacie znajduje się zbyt mało plemników, często są one również mniej żywotne. To utrudnia lub nawet uniemożliwia poczęcie. W takiej sytuacji (podobnie jak w przypadku żylaków powrózka nasiennego) lekarze najczęściej decydują się na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który może zwiększyć szansę na poczęcie dziecka.

 

Inne przyczyny

Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że przyczyn niepłodności u mężczyzn jest znacznie więcej. Często jest to wynik przyjmowanych leków, nieprawidłowych nawyków prowadzących do przegrzewania jąder a tym samym obumierania plemników a nawet skutek przebytych w dzieciństwie chorób i infekcji. Warto więc poddać się szczegółowym badaniom, które ocenią liczbę plemników oraz ich żywotność. Pomoże to w zdiagnozowaniu problemu i podjęciu odpowiednich działań.

 

Podsumowując, jeśli nie możesz doczekać się potomstwa warto szukać pomocy. Początkiem drogi jest szczegółowa diagnostyka, która powinna objąć nie tylko kobietę, ale również mężczyznę. To ważne, ponieważ większość przyczyn niepłodności nie ma stałego charakteru i odpowiednie leczenie może przynieść doskonałe efekty. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat zobacz tutaj.

 

Porada dnia

Jak wybielić zęby?

Codziennie nacieraj je wewnętrzną stroną skórki pomarańczowej. Możesz również płukać usta roztworem z wody i octu oraz przecierać szkliwo wacikiem zamoczonym w wodzie utlenionej.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!