Paradontoza - jak jej zapobiegać?

Paradontozę wywołują bakterie, które osadzają się w postaci płytki, a następnie kamienia na zębach w pobliżu dziąseł. Z kamienia nazębnego przedostają się one do kieszonek dziąsłowych i powodują zapalenie. Skutkuje to obnażeniem szyjek zębowych, bólem i krwawieniem.

Gromadzenie się kamienia i płytki nazębnej wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Aby się przed nimi ustrzec, nie wystarczy po prostu regularnie szczotkować zęby. Istotna jest przede wszystkim odpowiednia technika i stosowanie ruchów, które pozwalają pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowej. To właśnie nauka efektywnego mycia zębów jest najlepszą formą zapobiegania paradontozie.

 

Gdzie szukać porady?

Osobą najbardziej kompetentną do udzielenia nam wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej jest nasz dentysta. Dlatego konieczne jest odwiedzanie go co najmniej dwa razy do roku, a w przypadku osób cierpiących już na zapalenie przyzębia nawet co trzy miesiące. Lekarz nie tylko usunie niebezpieczny kamień nazębny, ale również zaleci stosowanie odpowiedniego płynu do płukania. Wizyty u stomatologa są bardzo ważne, ponieważ wczesna diagnoza pozwala oszczędzić pacjentowi wielu dolegliwości typowych dla późnego stadium paradontozy.

 

Co wpływa na paradontozę?

Wpływ na pojawienie się paradontozy mają również inne czynniki. Choć najważniejszym z nich jest predyspozycja genetyczna, to także nasze zachowanie i styl życia mogą narazić nas na przykre dolegliwości zapalenia przyzębia. Należy tu wymienić dietę, częstotliwość spożywania napojów alkoholowych i palenie papierosów. Pozbycie się niezdrowych, obniżających zdolność immunologiczną organizmu nawyków jest ważnym uzupełnieniem profilaktyki paradontozy.

Związek z przypadłościami dotyczącymi przyzębia mogą mieć również choroby takie jak cukrzyca czy dolegliwości układu krwionośnego. Także krzywy zgryz, który uniemożliwia dokładne wyczyszczenie zębów, może być okolicznością zwiększającą ryzyko zapalenia. Zapobieganie mu w wypadku wystąpienia wymienionych schorzeń polegać powinno oczywiście na ich właściwym leczeniu.

 

Paradontoza w Polsce

Na paradontozę i inne odmiany chorób przyzębia cierpi większość Polaków. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej, gdzie diagnozuje się je u jednego pacjenta na dziesięciu, wynik ten może niepokoić. Wiążę się to niestety z niewielką wiedzą na temat przyczyn schorzenia. Kluczem do zmian jest edukacja higieniczna i dentystyczna osób najmłodszych. Tylko stworzenie właściwych nawyków u dzieci może zbliżyć nas do znacznego ograniczenia występowania paradontozy. Dodatkowe informacje dotyczące leczenia paradontozy znajdziecie Państwo na stronie http://artdent.krakow.pl/oferta/paradontoza/leczenie-paradontozy/.

Porada dnia

Jak wybielić zęby?

Codziennie nacieraj je wewnętrzną stroną skórki pomarańczowej. Możesz również płukać usta roztworem z wody i octu oraz przecierać szkliwo wacikiem zamoczonym w wodzie utlenionej.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!