Paradontoza - jak ją leczyć?

Objawy paradontozy są znane również tym osobom, które same jej nie przechodziły: ból dziąseł, krwawienie przy szczotkowaniu, rozchwianie zębów. Jeżeli profilaktyka nie przyniosła pożądanego rezultatu lub po prostu nie była stosowana, zmuszeni jesteśmy do jak najszybszego kontaktu ze stomatologiem.

Diagnozowanie paradontozy

Pierwszym krokiem jest diagnoza. Aby stomatolog mógł z całą pewnością stwierdzić, że mamy do czynienia z paradontozą, należy przeprowadzić dokładny przegląd i obejrzeć wykonane wcześniej zdjęcia rentgenowskie. Nawet jeśli w toku badania zostały ujawnione tylko mniej dokuczliwe problemy związane z kamieniem i płytką nazębną, lekarz lub higienistka muszą w trakcie wizyty dokładnie oczyścić z nich zęby – specjalnymi narzędziami lub przy pomocy urządzenia emitującego ultradźwięki, czyli skalera ultradźwiękowego.

W przypadku zdiagnozowania zapalenia przyzębia dentysta przepisuje pacjentowi specjalną pastę, płyn do płukania czy maści. Od tego momentu to na osobie chorej spoczywa odpowiedzialność za to, by przypadłość nie rozwinęła się do kolejnego stadium. Może się jednak zdarzyć, że nawet w przypadku stosowania zaleceń lekarza paradontoza będzie postępować. Konieczny może się wtedy okazać zabieg chirurgiczny, który przywróci właściwą strukturę dziąsła.

Warto zwrócić uwagę, że bakterie powodujące zapalenie mogą trafić z kieszonki dziąsłowej do układu krwionośnego. Wiąże się to z ryzykiem wielu powikłań, w tym wystąpienia zmian chorobowych w układzie krwionośnym. Infekcja dziąsła jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

 

Leczenie paradontozy

Sposób leczenia paradontozy zmienił się wraz z upływem czasu. Największą zmianę można zaobserwować na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Jeszcze niedawno za właściwą terapię uznawano masowanie dziąseł, a także stosowanie maści i naparu z szałwii. Wraz z rozwojem periodontologii - działu stomatologii zajmującego się rejonem przyzębia - zdecydowanie większą wagę przykłada się do kontrolowania higieny jamy ustnej i regularnego usuwania osadów nazębnych. Dyskomfort związany z zabiegami i ich koszty powinny zwrócić naszą uwagę w stronę środków zapobiegawczych, przede wszystkim dokładnego i częstego szczotkowania zębów.

Tekst powstał dzięki współpracy z gabinetem stomatologicznym ARTDENThttp://artdent.krakow.pl/oferta/paradontoza/leczenie-paradontozy/.

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!