Olejki eteryczne – zdrowie w kilku kroplach

Olejki eteryczne od setek lat wykorzystywane są kosmetyce, medycynie naturalnej, dermatologii, a przede wszystkim w aromaterapii. Mimo tego bardzo często nie znamy ich właściwości, a co za tym idzie nie stosujemy ich i nie mamy możliwości skorzystania z ich dobroczynności.

Naturalne olejki eteryczne pozyskuje się w procesie destylacji z drzew, ziół i kwiatów. To skoncentrowane esencje o silnych właściwościach terapeutycznych. Można je stosować samodzielnie lub dodając np. do wody, kremów i innych kosmetyków. Kupując olejki eteryczne warto zwrócić uwagę w jakiej postaci są one sprzedawane. Tego rodzaju substancje powinny być przechowywane w szklanych ciemnobrązowych buteleczkach. Ten kolor ochroni ciecz przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych.

 

Teraz, kiedy już wiemy czym są olejki i jak powinny być przechowywane, warto zapoznać się z ich właściwościami. Poniżej zostały opisane dwa wybrane olejki eteryczne.

 

Olejek lawendowy jest jednym z nabjezpieczniejszych olejków eterycznych. Z tego powodu może być stosowany bezpośrednio na skórę, bez potrzeby rozcieńczania. Można go stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Olejek z lawendy nie uczula i nie podrażnia, dlatego z powodzeniem może być stosowany na każdego rodzaju skórę.

Bardzo intensywnie i przepięknie pachnie, jednak mimo to, są osoby, których ten zapach bardzo drażni. Olejek lawendowy stosowany zewnętrznie łagodzi ból, działa przeciwgrzybicznie i przeciwmikrobowo. Wykazuje właściwości uspakajające oraz wyciszające, dlatego zaleca się stosowanie aromaterapii wieczorem, na lepszy sen. Bardzo często olejek lawendowy wykorzystywany jest do leczenia trądziku. Normalizuje on poziom tłuszczu w skórze, spowalnia starzenie się oraz przyspiesza regenerację komórek.

Olejek lawendowy jest także z powodzeniem wykorzystywany w medycynie do leczenia kaszlu, bólów głowy, zapaleń skóry, łuszczycy i egzemy. Czysty preparat naniesiony na miejsce ukąszenia przez owada łagodzi swędzenie.

Warto dodawać olejek lawendowy do kąpieli. Dzięki temu organizm się wyciszy, skóra oczyści ze szkodliwych związków i poprawi się krążenie.

 

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje bardzo silne właściwości przeciwzapalne. Olejek przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienie skóry, działa kojąco podczas problemów menstruacyjnych, w leczeniu egzemy czy łuszczycy. Podobnie jak w przypadku olejku lawendowego, olejek z drzewa herbacianego łagodzi miejsca po ukąszeniu owadów. Z powodzeniem wykorzystuje się go w leczeniu zapalenia zatok, bólu gardła i ucha, kaszlu. Przydatny w usuwaniu kleszczy. Wystarczy posmarować, odczekać kilka minut i delikatnie usunąć kleszcza.

Przepiękny zapach w aromaterapii wykorzystywany jest do łagodzenia stresu oraz zmęczenia. Dodany do szamponu przyczyni się do usunięcia łupieżu. Ponadto można go stosować w leczeniu trądziku, opryszczki, ran, skaleczeń, popękanej skóry, stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł.

 

Olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego mają szereg korzystnych właściwości dla organizmu. Można je wykorzystywać w leczeniu wielu schorzeń, podrażnień i stanów zapalnych. Warto mieć je w swojej domowej apteczce.  

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!