Odpowiednia pielęgnacja aparatu ortodontycznego

Każdy aparat ortodontyczny wymaga odpowiedniej higieny. Nie wystarczy zwykła szczoteczka i pasta do zębów. Warto skorzystać ze środków, które ułatwią nam życie i sprawią, że walka z krzywym zgryzem stanie się o wiele bardziej komfortowa.

Coraz więcej ludzi na świecie decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Znany jest on branży stomatologicznej już od długiego czasu, a jednak dopiero od niedawna zaczęto go stosować na szeroką skalę. Dawniej ludzie wstydzili się go zakładać i bali się o to, jak będą wyglądać z metalowymi częściami umieszczonymi na samych zębach. Jest to jednak najmniejszy problem; dużo większą trudnością jest jego pielęgnacja. Jak czyścić zęby, mając założony ten specjalny przyrząd? Czy szczoteczka soniczna to najlepsza opcja?

 

Czego lepiej unikać?

Życia z aparatem ortodontycznym na pewno trzeba się nauczyć. Początkowo jest ono bowiem dość skomplikowane i ciężkie, gdy w trakcie jedzenia wszystko wchodzi do zębów i osadza się na mechanicznych elementach. Z tego też powodu osoby leczące swój krzywy zgryz często unikają jedzenia pewnych pokarmów. Raczej nie sięgają po chipsy, orzeszki czy słonecznik, a chętnie spożywają zupy oraz kremowe papki. Aparat ortodontyczny "lubi" regularną pielęgnację. Szczególnie przydatna jest nić dentystyczna, którą można szybciej wyciągnąć z niego te pozostałości jedzenia, które mimo wszystko ostały się na jego drobnych częściach.

 

Czyszczenie za pomocą szczoteczki

Osobom leczącym krzywy zgryz zaleca się też myć zęby po każdym posiłku. Powinny one stosować szczoteczki soniczne o mniejszych i bardziej poręcznych główkach, które docierają wszędzie tam, gdzie nie dostałaby się szczoteczka tradycyjna. Większość producentów oferuje specjalne główki ortodontyczne. Charakteryzują się one tym, że pośrodku takiej końcówki znajduje się pusta przestrzeń otoczona włosiem. Pozwala to wyczyścić dokładnie okolice zamków bez ryzyka zniszczenia główki. Praktycznie każda szczoteczka soniczna ma też kilka różnych trybów i prędkości pracy, co pozwala dopasować intensywność mycia do własnych potrzeb. Ciekawą ofertę tych urządzeń znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne/szczoteczki-soniczne Pielęgnując jamę ustną w oparciu o te zasady, nie trzeba się przejmować nawet stanem aparatu ortodontycznego.

 

Wizyty u ortodonty

Osoby noszące taki aparat na zębach powinny regularnie odwiedzać ortodontę (najlepiej co miesiąc, ponieważ po tym czasie aparat zwykle zaczyna się w pewnych miejscach przekrzywiać i niszczyć). Drobniejsze jego elementy ortodonta błyskawicznie wymienia, przy okazji sprawdzając też, czy aparat działa pozytywnie na zgryz danego pacjenta. Walka z krzywym zgryzem od jakiegoś czasu nie jest już ani trochę trudna, dlatego warto ją podjąć i oczywiście zwyciężyć.

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!