Obgryzanie paznokci - jak przestać?

Szkodliwy nawyk, który dotyczy ok 1/3 dzieci w wieku 7-10 lat i blisko połowy nastolatków, ale właściwy jest też niektórym dorosłym, nosi fachową nazwę onychofagii.

Jego przyczyny nie są dokładnie rozpoznane. Mogą go powodować zaburzenia emocjonalne, nadmierne ilości stresu, a nawet nieprawidłowości neurologiczne. Jednym z możliwych wytłumaczeń są też zaburzenia genetyczne. Choć wydaje się być wyłącznie problemem natury estetycznej, może nieść za sobą liczne konsekwencje zdrowotne, takie jak długotrwałe deformacje płytki paznokciowej czy spadek odporności skóry. Wkładanie palców do ust może również ułatwiać rozwój infekcji, np. opryszczki. Dzieci obgryzające paznokcie są często nosicielami enterobakterii.

Obgryzanie paznokci może być leczone farmakologicznie, poprzez podawanie małych dawek leków przeciwdepresyjnych lub przeciwpsychotycznych. Wydaje się to jednak ostatecznością, wcześniej należy wypróbować którąś z "domowych" metod.

Można spróbować zaspokoić odruch gryzienia czymś innym. Żucie gumy, ciągłe noszenie przy sobie drobnych przekąsek - chipsów, orzeszków, ziaren dyni czy słonecznika, suszonych owoców - spowoduje, że kompulsywny odruch gryzienia zostaje zastąpiony bez szkody dla paznokci.

Bardzo często obgryzanie paznokci wiąże się z pewną formą niskiej samooceny i brakiem akceptacji. Ich brzydki, zdeformowany wygląd jeszcze bardziej pogłębia to uczucie i koło się zamyka. Dobrym wyjściem może więc być wyrobienie sobie odruchu zadbania o nie i pielęgnowania ich tak, jak pielęgnuje się roślinę doniczkową czy domowego pupila. Brzmi to zabawnie, ale pewien rodzaj "upersonifikowania" paznokci i poświęcenie im uwagi przez codzienne zabiegi kosmetyczne może odnieść nieoczekiwane skutki. Codzienne mycie ich wodą z mydłem, nadawanie kształtu za pomocą pilniczka, obserwowanie, jak powoli lecz skutecznie odrastają i umiejętność czerpania satysfakcji z tego powodu jest zbliżone do formy terapii.

Jeśli to nie poskutkuje lub bezwarunkowy odruch jest silniejszy niż przyjęte zobowiązania, trzeba sięgnąć po drastyczniejsze środki. Na rynku dostępne są preparaty, które charakteryzuje bardzo nieprzyjemny smak, długo utrzymujący się w ustach. Posmarowanie nim paznokci spowoduje, że już po dotknięciu nimi ust poczuć można ciężką do usunięcia gorycz, która skutecznie obrzydzi obgryzanie. Ponadto kobiety mogą nakładać sobie tipsy, blokując tym samym możliwość bezpośredniego kontaktu, a mężczyźni używać bezbarwnych lakierów ochronnych. W warunkach domowych należy dbać o to, by ręce były często czymś zajęte - może to być choćby szydełkowanie czy ugniatanie gumowej piłki. Podobne metody stosują nałogowi palacze, chcący rozstać się z nałogiem. W chwilach, kiedy myśli skupione są na czymś innym (np. podczas oglądania filmu), można zakładać rękawiczki, by powstrzymać niekontrolowany odruch.

Zadbane paznokcie to nie tylko możliwość uniknięcia rozmaitych infekcji, ale też kwestia estetyki w kontaktach międzyludzkich. Poszarpanie i zdeformowane działają odpychająco na wiele osób. W trosce o dobre samopoczucie należy więc podjąć wszelkie środki by pozbyć się złego nawyku, do czego przede wszystkim potrzebna jest silna wola i motywacja.

Porada dnia

Ciepłe okłady na bóle zatok

Masz problem z zatokami? Połóż na twarz gorący kompres, trzymając go przez 5-10 minut, dopóki ból nie będzie mniejszy. Stosuj tak często, jak potrzebujesz.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!