Negatywne skutki przebywania w źle klimatyzowanych pomieszczeniach i aucie

Brudny system klimatyzacyjny to wylęgarnia bakterii, grzybów i drobnoustrojów, co niesie za sobą ryzyko alergii, kaszlu oraz bólu gardła.

Źle klimatyzowane pomieszczenie a infekcje górnych dróg oddechowych

Istotne dla zdrowia górnych dróg oddechowych człowieka jest, aby nabijanie klimatyzacji i jej czyszczenie odbywało się regularnie, minimum raz do roku. W nieczyszczonych instalacjach osiada brud, kurz i cząsteczki drobnoustrojów przedostające się do powietrza, którym oddychają ludzie. Nic więc dziwnego, że osoby jeżdżące samochodem z brudną klimatyzacją skarżą się potem na podrażnienia błon śluzowych oraz reakcje alergiczne, takie jak: kichanie, katar i piekące spojówki.

 

Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzację w samochodzie można czyścić za pomocą specjalnych preparatów, które kupuje się w serwisach samochodowych. Cena sprayu o pojemnościach od 150 do 400 mililitrów wynosi od 13 do 30 złotych. Preparaty do czyszczenia klimatyzacji zawierają w sobie środek biobójczy, który usuwa bakterie, grzyby i drobnoustroje mogące wywołać kaszel i łzawienie. Preparat aplikuje się za pomocą rurki, którą należy umieścić pomiędzy kanały nawiewowe. Przy okazji czyszczenia usuwany jest jednocześnie brzydki zapach pleśni i dymu papierosowego.

 

Usługi serwisowe – ile trwają i na czym polegają

Czas trwania usługi napełniania klimatyzacji w serwisie wynosi około 1 godziny. Na stacji obsługi klimatyzacji uzupełnia się poziom czynnika, którego ilość zależy od indywidualnych wytycznych podanych od producenta auta. Informacje na ten temat znajdują się na naklejce silnika samochodu lub tabliczce znamionowej kompresora. Do układu klimatyzacji podłączana jest stacja za pomocą zaworów. Wytworzone tym sposobem podciśnienie usuwa stary czynnik i wypełnia układ nowym. Dodatkowo w trakcie czynności zostaje sprawdzona szczelność przewodów.

 

Ceny przeglądu i czyszczenia układu klimatyzacji

Napełnianie klimatyzacji w serwisie samochodowym kosztuje 120 złotych, a z dodatkową wymianą czynnika - 20 złotych więcej. Za pakiet przeglądu układu klimatyzacji z odgrzybianiem płaci się 170 złotych. Samo czyszczenie ozonem i odgrzybianie to koszt rzędu od 40 do 60 złotych. Najwięcej zapłaci się za naprawę przewodu klimatyzacji – tutaj cena zaczyna się od 170 złotych wzwyż.

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!