Najczęstsze choroby skóry twarzy

Choroby skóry twarzy to jedne z tych, z którymi walczymy najwytrwalej. W końcu nie wszystko i nie zawsze da się zamaskować makijażem. Jakie dolegliwości sprawiają, że wciąż tak daleko nam do idealnie czystej cery?

Trądzik

Pół biedy, gdyby trądzik był przypadłością towarzyszącą nam jedynie w wieku dojrzewania. Niejednokrotnie zostaje z nami na o wiele dłuższy czas lub niespodziewanie reaktywuje się po 30. roku życia.

Bezpośrednią przyczyną powstawania trądziku są zaburzenia w pracy gruczołów łojowych. Te jednak mogą mieć różne źródła. Trądzik może być wpisany w nasz profil genetyczny i wynikać z posiadanego przez nas typu cery. Ale może też stanowić efekt nieprawidłowej pielęgnacji, która często idzie w parze z niezdrową dietą. Sięganie po wysoko przetworzone jedzenie, unikanie warzyw i owoców czy nadmiar słodyczy oraz przekąsek skutkują nie tylko przybieraniem na wadze, ale też pogorszeniem stanu cery. Trądzik może być powodowany również życiem w permanentnym stresie, przyjmowaniem niektórych leków czy zaburzeniami hormonalnymi. Problem ten bywa bardzo złożony. By lepiej rozumieć nasz organizm, warto częściej czytać książki poświęcone tematyce zdrowia i dowiadywać się, jak pewne zaburzenia zdrowotne mogą odbijać się na naszym wyglądzie. Trądzik dla niektórych oznacza jedynie zmianę diety i przyzwyczajeń kosmetycznych, a innych zmusza do podjęcia leczenia dermatologicznego.


Opryszczka wargowa

Opryszczka jest dolegliwością zdecydowanie mniej tajemniczą, niż trądzik. Lecz, gdy już się pojawi, uprzykrza nam życie nie na żarty. Opryszczkę wargową wywołuje wirus o nazwie Herpes simplex typu 1 (HSV1). Atakuje bardzo łatwo, ponieważ przenosi się drogą kropelkową. W rezultacie, nosiciele tego wirusa stanowią aż 80% społeczeństwa. Ale uwaga – uaktywnia się jedynie u połowy z nich. Niestety, gdy już raz zachorujemy na opryszczkę, bądźmy pewni, że pojawi się po raz kolejny. Wystarczy spadek odporności, by wirus znów zaatakował. Opryszczka objawia się napięciem skóry, pieczeniem i namnażaniem dokuczliwych pęcherzyków. Przy zastosowaniu odpowiedniego leku, przechodzi po stosunkowo niedługim czasie.


Grzybica

Grzybica kojarzy się z publicznymi prysznicami, basenem i niedostateczną higieną stóp. Ale dotyka nie tylko kończyn dolnych – na niekorzystne działanie grzybów narażona jest cała powierzchnia ciała, również twarz. Grzybica może pojawić się w kącikach ust (powodowana przez grzyby drożdżopodobne, nazywana kandydozą lub określana jako zajady) lub zająć skórę owłosioną, na przykład na brodzie. O metodzie leczenia decyduje tutaj lekarz, gdyż tylko on jest w stanie ocenić, z jakimi rodzajami grzybów ma do czynienia. Pacjent zaś musi wykazać się cierpliwością, a po chorobie zwracać uwagę na odpowiednią profilaktykę.

Porada dnia

Ciepłe okłady na bóle zatok

Masz problem z zatokami? Połóż na twarz gorący kompres, trzymając go przez 5-10 minut, dopóki ból nie będzie mniejszy. Stosuj tak często, jak potrzebujesz.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!