Lamblia jelitowa - co warto o niej wiedzieć?

To właśnie układ pokarmowy odpowiada za trawienie oraz wspomaganie naszej odporności. Niestety, narażony jest nie tylko na infekcje wirusowe i bakteryjne, ale również na zakażenia pasożytami. Jednym z najgroźniejszych dla naszego zdrowia jest lamblia jelitowa.

Czym są lamblie jelitowe?

To pasożyty należące do grupy pierwotniaków. Niestety, nie są widoczne gołym okiem, przez co o zakażenie nimi naprawdę nie jest trudno. Tym bardziej, że znajdują się wszędzie - na nieumytych owocach, zanieczyszczonych powierzchniach, w piaskownicach. To właśnie dlatego bardzo często pasożyt ten atakuje dzieci. Do zakażenia dochodzi poprzez połknięcie pasożytów i ich jaj. Najskuteczniejszą formą ochrony przed zachorowaniem jest więc częste i dokładne mycie rąk, a także owoców i warzyw, które spożywamy.

 

Co powoduje infekcja tym pasożytem?

Gdy dojdzie do infekcji lamblią jelitową może spotkać nasz szereg bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród nich wymienić należy między innymi ogólne złe samopoczucie, biegunki, nudności, wzdęcia, wymioty, gorączkę czy spadek masy ciała. Co więcej, infekcja tym pasożytem powoduje również tłuszczowe stolce o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Objawy zakażenia pojawiają się najczęściej po około 2 tygodniach od zakażenia lamblią i utrzymują nawet do 4 tygodni. Co więcej, jeśli nie zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie, lamblioza przechodzi w formę przewlekłą, która może prowadzić do występowania wielu powikłań, takich jak bóle brzucha, trwałe uczucie zmęczenia, a nawet owrzodzeń czy zapalenia stawów. Pasożyta tego nie można więc lekceważyć.

 

Jak wykryć lambliozę?

Objawy wskazują na zakażenie lamblią jelitową? Jeśli tak, koniecznie wykonaj specjalistyczne badanie kału. Metoda Elisa jest znacznie skuteczniejsza od badania mikroskopowego, ponieważ od razu pozwala wykryć w kale swoiste antygeny świadczące o zakażeniu. Podczas analizy mikroskopowej trzeba trafić na moment, w którym wydalane są cysty pasożyta by upewnić się, że jest on obecny w organizmie pacjenta. Metoda Elisa jest więc znacznie bardziej wiarygodna.

 

Na czym polega leczenie?

Leczenie lambliozy trwa dość długo i często ma złożony przebieg. Podstawą jest oczywiście podawanie środków odrabaczających układ pokarmowy pacjenta. W tym czasie osoba, która zmaga się z tym pasożytem musi maksymalnie dbać o higienę osobistą oraz zmienić nawyki żywieniowe. Dieta powinna być lekkostrawna a jednocześnie delikatnie zakwaszająca organizm, ponieważ sprzyja to niszczeniu larw lamblii. Co ważne, nawet jeśli objawy odczuwa tylko jeden członek rodziny to leczeniu powinni poddać się wszyscy domownicy. Dla wspomagania terapii bardzo często zaleca się przyjmowanie herbatek ziołowych sporządzonych z piołunu, bylicy czy prawoślazu.

 

Podsumowując, nie należy lekceważyć infekcji lamblią jelitową, ponieważ ta choroba powoduje odczuwalne przez długi czas, bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Najczęstszymi ofiarami zakażeń lamblią jelitową są dzieci. Dlatego tak ważne jest uczenie swoich pociech prawidłowych nawyków żywieniowych oraz dbania o higienę osobistą.

 

Porada dnia

Ciepłe okłady na bóle zatok

Masz problem z zatokami? Połóż na twarz gorący kompres, trzymając go przez 5-10 minut, dopóki ból nie będzie mniejszy. Stosuj tak często, jak potrzebujesz.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!