Jaki termometr wybrać?

Złe samopoczucie, ból głowy, gorące spocone czoło, dreszcze? To tylko nieliczne objawy towarzyszące gorączce. W takiej sytuacji niezbędny jest termometr.

Co oferuje rynek?

Przez wiele lat najpopularniejszym termometrem stosowanym w większości domów, jak również w szpitalach, był termometr rtęciowy. Urządzenia te jednak miały wiele wad, takich jak:

  • kilkuminutowy pomiar temperatury, który często stanowił ogromne wyzwanie dla rodziców niemowląt,
  • podatność na stłuczenia,
  • szkodliwa dla organizmu rtęć wydobywająca się po jego stłuczeniu również przemawiała za wycofaniem ich z produkcji.

Termometry rtęciowe zostały wycofane decyzją Komisji Europejskiej w 2007 roku. Obecnie na rynku spotkać możemy:

  • termometry elektroniczne,
  • termometry douszne,
  • termometry paskowe,
  • termometry w smoczku,
  • termometry bezdotykowe,
  • termometry szklane.

 

Termometry elektroniczne

W przypadku termometrów elektronicznych pomiar dokonywany jest przez specjalną sondę z czujnikiem. Niewątpliwą zaletą jego stosowania jest szybki pomiar, wystarcza zaledwie kilka sekund. Temperaturę można mierzyć na trzy sposoby - w ustach, pod pachą lub w odbycie. Ostatnia metoda daje doskonały pomiar, szczególnie u dzieci do 3 roku życia. Termometry elektroniczne mają wbudowany wyświetlacz, który umożliwia łatwe odczytanie wyniku. Jest to szczególnie doceniane przez osoby starsze oraz mające problemy ze wzrokiem.

 

Termometry douszne

Termometry douszne mierzą temperaturę bębenka ucha. Przeznaczone są dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia, mogą być również stosowane przez starsze dzieci oraz dorosłych. Pomiar jest szybki i dokładny. Termometrów dousznych nie zaleca się noworodkom ze względu na ich wąskie kanały słuchowe. Nie jest on również wskazany dla osób, których uszy wydzielają zbyt dużą ilość woskowiny.

 

Termometry paskowe

Ten rodzaj termometrów jest obecny na rynku od dawna. Termometry paskowe są bardzo proste w użyciu. Wystarczy nakleić na czoło pasek, a pod wpływem temperatury zacznie on zmieniać kolor. Co ciekawe, pasków można używać wielokrotnie. Jednak ich pomiar jest jedynie orientacyjny, ponieważ wpływa na niego również temperatura otoczenia.

 

Termometry w smoczku

Idealny termometr dla niemowląt. Pewną wadą jest czas oczekiwania na wynik pomiaru (3-5 minut). Ponadto w trakcie pomiaru dziecko nie może otworzyć buzi. Zaznaczyć trzeba, że wynik tego pomiaru jest jedynie orientacyjny.

 

Termometry bezdotykowe

Termometry elektroniczne na podczerwień to jedna z najnowocześniejszych opcji na rynku. Wyposażone zostały w kierunkowe czujniki podczerwieni, odczytujące temperaturę na podstawie ilości promieniowania podczerwonego, które zależy od temperatury ciała. Pomiar jest szybki i bezinwazyjny. Termometr ten jest idealny do mierzenia temperatury dzieciom podczas snu. Pomiar dokonywany jest zazwyczaj na prawej tętnicy skroniowej. Wadą tego termometru może być cena, wahająca się w okolicach 100 zł.

 

Termometry szklane

Zwane są również termometrami bezrtęciowymi. Rtęć zastąpiono tu alkoholem lub galem. Pomiar, podobnie jak w przypadku termometrów rtęciowych, trwa ok. 5 minut. Ponadto są one podatne na stłuczenia.

 

Czym się kierować przy wyborze termometru?

Zastanawiasz się, jaki termometr wybrać? Pomyśl, jak często będzie on używany i przez ile osób. Istotne jest również to, czy ma być on dla dziecka, osoby młodej czy starszej? Jeżeli termometr ma być używany przez większą liczbę osób albo też stać się częścią wyposażenia szpitalnego, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup termometru bezdotykowego na podczerwień. Świetnie sprawdzi się on również przy mierzeniu temparatury u bardzo ruchliwych dzieci. Jeżeli termometr ma być dla osoby młodej, dorosłej lub starszej, wystarczy standardowy termometr elektroniczny.

Porada dnia

Zioła na zdrowe serce

Herbatkę ziołową wzmacniającą serce przygotujesz z pokrzywy, skrzypu, perzu oraz kwiatów lipy i głogu. Wymieszaj je w równych proporcjach i parz pod przykryciem przez 15 minut. Pij 1-2 razy dziennie.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!