Jak rozpoznać, czy cierpisz na nerwicę?

Nerwica może przybierać różne formy. Objawy tej choroby nie ograniczają się jedynie do jednej sfery; reaguje zarówno psychika, jak i ciało.

To sprawia, że czasami trudno jest od razu postawić właściwą diagnozę. Tymczasem jest ona bardzo ważna, by możliwie wcześnie rozpocząć leczenie i uniknąć rozwoju choroby. Podpowiadamy, po czym poznać, że cierpisz na nerwicę.

 

Zaburzone emocje

Nerwica objawia się przede wszystkim zaburzoną sferą emocjonalną. Przy tej chorobie zmienia się sposób, w jaki postrzegamy świat, na co zwracamy szczególną uwagę, w jaki sposób odczuwamy emocje. O nerwicy może świadczyć przede wszystkim ciągle odczuwany lęk, który staje się niemożliwy do kontrolowania i wkracza w różne dziedziny życia. Towarzyszy mu ciągłe poczucie zagrożenia, przewidywanie zawsze najgorszego. Do innych objawów należą: zmienność emocjonalna, apatia, ciągły brak motywacji, zniechęcenie, brak radości w życiu i zaburzenia snu.

 

Więcej na temat leczenia nerwicy - ośrodek psychoterapii http://psychoterapia-drzwi.pl

 

Problemy poznawcze

Osoby cierpiące na nerwicę mogą mieć również określone zaburzenia poznawcze: trudności w zapamiętywaniu lub przypominaniu sobie wydarzeń, informacji czy osób; obsesyjne, nieracjonalne myśli, kłopoty z koncentracją i skupianiem się. Mogą towarzyszyć temu dziwne zachowania, takie jak na przykład przesadne dbanie o higienę lub porządek, obsesyjne mycie się, sprawdzanie dziesięć razy, czy zamknęliśmy mieszkanie.

 

Objawy somatyczne

Nerwica łączy się również z objawami somatycznymi, takimi jak bóle głowy, serca, kręgosłupa lub żołądka, zawroty głowy, kołatanie serca, problemy z oddychaniem, duszności, problemy żołądkowe, atopowe zapalenie skóry.

 

Leczenie

Leczenie nerwicy, podobnie jak leczenie depresji, może być prowadzone na różne sposoby. Jednym z nich jest psychoterapia, drugim - leczenie farmakologiczne. Najczęściej stosuje się różne mieszane formy terapii. Aby leczenie było skuteczne, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdy tylko zauważymy u siebie podejrzane objawy. Nieleczona nerwica może przybrać naprawdę groźną postać. Jeśli jednak w porę zwrócimy się do specjalisty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwalczymy większość objawów.

 

 

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!