Jak prawidłowo korzystać ze szczoteczki elektrycznej?

Podstawą w codziennym dbaniu o zdrowe zęby jest ich czyszczenie. Ostatnimi czasy wiele osób sięga po różnego rodzaju szczoteczki elektryczne. Jak się je obsługuje?

Szczoteczki elektryczne działają bardzo intuicyjnie, ale należy pamiętać o 10 podstawowych krokach:

 

1. Podłącz szczoteczkę do ładowania

Punkt  wydaje się oczywisty - a jednak często o nim zapominamy. Najnowsze urządzenia mogą pracować bez ładowania nawet około 2-3 miesiące i mają wbudowane wskaźniki poziomu baterii. Dzięki temu nawet zapominalscy wiedzą, kiedy należy odłożyć szczoteczkę na ładowarkę. Najprościej jednak po prostu ustawić szczoteczkę na stacji dokującej zaraz po zakończeniu mycia zębów. Ładowarki nie należy stawiać na zlewie, gdyż może dojść do jej uszkodzenia.

 

2. By zadbać o zęby - zadbaj o swoją szczoteczkę

Po pierwsze, szczoteczka elektryczna musi być oczyszczana z osadów. Po drugie, należy regularnie wymieniać jej główkę. Stomatolodzy zalecają zakup nowej końcówki co trzy miesiące - tak jak w przypadku zwykłej szczoteczki. Jeżeli jednak włoski umieszczone na główce wyginają się, wypadają - wymień ją szybciej.

 

3. Namocz szczoteczkę, nałóż pastę

Przechodzimy do właściwego mycia zębów. Dentyści zalecają, by najpierw oczyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną, szczoteczką międzyzębową bądź irygatorem. Dokładniej jest to opisane na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl Przed wykonaniem innych czynności namocz szczoteczkę, by łatwiej rozprowadzała pastę do zębów. Potem nałóż niewielką ilość pasty, mniej więcej wielkości większego ziarna grochu.

 

4. Cztery części jamy ustnej

Nie bez powodu wiele szczoteczek elektrycznych ma wbudowany tzw. Quadpacer, który co 30 sekund wskazuje na konieczność zmiany części szczotkowanych zębów. Aby dokładnie wyszczotkować całe uzębienie, podziel je na cztery części i każdą z nich szczotkuj pod kątem 45 stopni. Najlepiej zacząć od górnych zębów.

 

5. Dwie minuty dokładnego czyszczenia

Szczotkuj każdą z części jamy ustnej przez 30 sekund, całość - przez 2 minuty (których upływ zasygnalizuje większość szczoteczek). Nie dociskaj urządzenia za mocno, by nie niszczyć szkliwa.
Pamiętaj, że nie jest zalecane szczotkowanie zębów od razu po posiłku, zwłaszcza jeśli składały się na niego cytrusy czy napoje gazowane! Po takim pożywieniu szkliwo jest rozmiękczone i łatwiej o jego uszkodzenia.

 

6. Nie zapomnij o języku!

Szczoteczką elektryczną delikatnie oczyść język, by pozbyć się zamieszkujących go bakterii.

 

7. Dokładnie wypłucz jamę ustną

Napełnij usta wodą i dokładnie je przepłucz. Czynność powtarzaj, aż pozbędziesz się wszystkich pozostałości pasty do zębów.

 

8. Wyczyść szczoteczkę

Po użyciu szczoteczki należy zdjąć z niej główkę, przepłukać ją pod bieżącą wodą, a następnie osuszyć i umieścić na urządzeniu.

 

9. Czy używać płynu do płukania jamy ustnej?

Wielu stomatologów zachęca do korzystania z płynów do płukania jamy ustnej; pomagają one pozbyć się bakterii, których nie udało się usunąć szczotkowaniem. Nie jest to obowiązkowe, ale może przynieść efekty. Płynem należy intensywnie płukać zęby przez pół minuty, a następnie go wypluć.

 

10. Odłóż szczoteczkę na miejsce...

a najlepiej od razu na stację dokującą. Dzięki temu będzie zawsze naładowana i gotowa do użytku.

Porada dnia

Ciepłe okłady na bóle zatok

Masz problem z zatokami? Połóż na twarz gorący kompres, trzymając go przez 5-10 minut, dopóki ból nie będzie mniejszy. Stosuj tak często, jak potrzebujesz.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!