Jak odetkać zatkane uszy?

Zatkane ucho to najczęściej przejściowy stan, któremu towarzyszą szumy i niedosłuch. Sprawia ogromny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Zatkanie przewodu słuchowego może być spowodowane różnymi czynnikami i dlatego domowe sposoby radzenia sobie z nim trzeba dostosować do jego przyczyny.

Zbierająca się woskowina – nie używaj patyczków kosmetycznych do czyszczenia!

Zadaniem woskowiny jest nawilżanie oraz oczyszczanie zewnętrznej części przewodu słuchowego. Zdarza się jednak, że zamyka ona jego światło. Dzieje się tak nie tylko wtedy, kiedy woskowiny zbiera się zbyt dużo, ale również w czasie kontaktu z wodą oraz gdy czyścimy uszy sławetnymi patyczkami. W pierwszym przypadku woskowina pod wpływem wilgoci rozpulchnia się, w drugim zostaje wepchnięta głębiej w przewód. Dlatego do czyszczenia uszu odradza się stosowania patyczków kosmetycznych. Nie są one przeznaczone do tego celu także ze względu na duże ryzyko uszkodzenia nimi błony bębenkowej. A to może, z kolei, prowadzić do poważnych powikłań i utraty słuchu.

W niektórych okolicznościach mamy również do czynienia z nadprodukcją woskowiny. Możemy podejrzewać u siebie ten proces, jeśli często przebywamy w hałasie, nagminnie używamy słuchawek dousznych lub przebywamy w zanieczyszczonym środowisku.

Zalegające czopy spróbujmy usunąć najpierw za pomocą specjalnych kropli do rozpuszczania woskowiny. Są one dostępne w aptece bez recepty. Podczas zabiegu postępujmy zawsze zgodnie z instrukcją na ulotce. Gdy nie mamy dostępu do kropli, możemy wypróbować sposób z wodą utlenioną. Mieszamy z nią w równych proporcjach przegotowaną i ostudzoną wodę z kranu, a następnie za pomocą pipetki zakraplamy uszy. Staramy się przy tym, by mieszankę pozostawić przez kilkanaście minut w przewodzie słuchowym.

Jeśli w ciągu tygodnia dolegliwość nie ustępuje należy się udać do laryngologa, który wyczyści w odpowiedni sposób przewód słuchowy lub postawi diagnozę w razie poważniejszej przypadłości.


Przy katarze

Niejednokrotnie zdarza się, że podczas kataru i przeziębienia zatyka nam uszy. To dlatego, że stan zapalny wywołany przez infekcję ze śluzówki nosa może przejść również na przewód słuchowy i trąbkę słuchową, która zostaje zablokowana. Rozwiązaniem jest najczęściej zastosowanie kropli udrożniających do nosa, które zwężą rozszerzone naczynka krwionośne i obkurczą śluzówkę. Pamiętajmy jedynie, aby kropli takich nie nadużywać.

Poleca się dodatkowo przeprowadzenie inhalacji z wykorzystaniem ziół lub olejków eterycznych oraz przepłukiwanie nosa wodą morską. Co ważne, choć niekoniecznie oczywiste – gdy ucho jest zatkane podczas kataru, nie powinniśmy wydmuchiwać wydzieliny z nosa.

W razie gdyby domowe sposoby nie pomogły w tym przypadku również należy skontaktować się z lekarzem. Być może niedrożność przewodu słuchowego wynika z zapalenia zatok i wymaga poważniejszego leczenia.


Ulga przy zmianie ciśnienia

Uszy przejściowo zatykają się, gdy zostajemy wystawieni na zmianę ciśnienia w związku ze zmianą wysokości. Tak dzieję się podczas lotu samolotem lub jazdy windą czy też w trakcie chodzenia po górach. Pomoże nam wówczas częste przełykanie śliny. Aby zwiększyć jej produkcję możemy żuć gumę do żucia lub ssać cukierki.


Elżbieta Gwóźdź

 

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!