Jak leczyć jąkanie u dzieci?

Jąkanie jest przypadłością, z którą ludzkość boryka się odkąd opanowała mowę. Niemniej, to współcześnie obserwuje się wzrost liczby osób mających problem z płynnym mówieniem. Szczególnie dotyczy to dzieci. Wielu rodziców zastanawia się czy jąkanie należy leczyć czy czekać aż przejdzie samoistnie?

Przyczyny jąkania

Trudno powiedzieć cokolwiek wiążącego na temat przyczyn jąkania. Każdy przypadek jest inny i tak też należy go traktować. Niepłynność w mówieniu to zazwyczaj efekt kilku współistniejących ze sobą w czasie czynników. Jego źródłem może być minimalna dysfunkcja układu nerwowego, szok powypadkowy lub, równie dobrze, silny stres (w którym dziecko żyje, jeśli w jego rodzinie istnieje i dotyka je bezpośrednio problem alkoholizmu, przemocy fizycznej, molestowania seksualnego czy brak porozumienia między rodzicami). Wzrastająca liczba jąkających się, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, może być natomiast podyktowana szybkim i pełnym napięć tempem życia.

U dzieci mamy jednak najczęściej do czynienia z jąkaniem przejściowym, które stanowi naturalny etap rozwoju w wieku przedszkolnym. Kiedy aparat mowy dziecka nie jest jeszcze dojrzały, a mięśnie artykulacyjne prawidłowo skoordynowane, ma ono kłopoty z powolnym i płynnym mówieniem. Pojawia się tendencja do wyrzucania z siebie słów, robienia pauz w środku zdania, zacinania się, niekontrolowania oddechu, urywania zdań, przeciągania wyrazów i kilkukrotnego powtarzania pierwszych sylab. Musi minąć trochę czasu zanim dziecko nauczy się poprawnej artykulacji i opanuje spokojne mówienie. Na wszelki wypadek jednak jąkanie należy kontrolować. Doświadczony logopeda powinien bez problemu rozpoznać z jakim rodzajem jąkania mamy do czynienia.  


Terapia w domu i u logopedy

Jąkanie może stać się ogromnie frustrujące zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców, jeśli przybierze formę patologiczną. W takiej sytuacji, pierwsze, o co należy zadbać przed udaniem się na jakąkolwiek terapię, jest sprzyjająca atmosfera w domu. Dziecka nie można strofować za to, że nie potrafi płynnie mówić, nie należy go ponaglać czy kończyć za niego zdań. Kilkulatek nie powinien mieć wrażenia, że coś jest z nim nie tak lub że robi coś złego, bo to jeszcze bardziej pogłębia jego stres i blokuje przed wypowiadaniem się. Obowiązkiem rodziców jest uzbrojenie się w cierpliwość, spokojne słuchanie wypowiedzi malucha, zachęcanie go do mówienia, dawanie przykładu poprzez wyraźne i powolne artykułowanie słów.

Im wcześniej zdecydujemy się na terapię z logopedą (jeśli już wiadomo, że jest konieczna), tym lepiej. Zaniedbanie problemu jąkania może mieć fatalne skutki dla psychiki dziecka, które z czasem będzie bało się odzywać, a każdą sytuację komunikacyjną przeżyje bardzo emocjonalnie. W wieku przedszkolnym i szkolnym dołączy do tego brak akceptacji ze strony rówieśników.

Terapia logopedyczna nie jest stresująca dla dziecka – wiele jej technik opiera się na relaksacji i posiada elementy zabawy. Rodzice kontynuują ją z dzieckiem w domu. W osiąganiu wymiernych efektów pomagają ćwiczenia ze specjalistycznym sprzętem.


Elżbieta Gwóźdź

 

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!