HCV to wirus, z którym możemy wygrać

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna spowodowana przez wirus HCV. Jest to wirus mnożący się w komórkach wątroby, narażonej przez to na stany zapalne, a co za tym idzie - na uszkodzenie narządu. Skutki nieleczonego wirusa mogą być bardzo poważne. Warto poznać chorobę bliżej.

Na zakażenie tym wirusem narażonych jest wiele osób. Przede wszystkim są to narkomani uzależnieni od narkotyków dożylnych. Ponadto osoby, które były poddawane zabiegowi przetoczenia krwi, ci, którzy chorują na hemofilię, pracownicy służby zdrowia oraz osoby mające bliski kontakt z osobą zakażoną.

 

Miej się na baczności!

Niestety wirus HCV jest niezwykle niebezpieczny, gdyż pierwsze objawy - okres ostrego zakażenia - przebiegają zazwyczaj łagodnie, w blisko 70 procentach przypadków wręcz bezobjawowo. Pomimo tak łagodnego przebiegu wirusowe zapalenie wątroby typu C jest bardzo niebezpieczną chorobą. Warto pamiętać o tym, że po okresie ostrego zakażenia dochodzi do rozwoju przewlekłego zapalenia wątroby, co może wiązać się z osłabieniami, bólami mięśniowymi oraz zaburzeniami czucia. Co więcej, może ono prowadzić do wystąpienia kłębuszkowego zapalenia nerek czy zapalenia tętnic.

 

Leczenie

Choć współczesna medycyna ciągle się rozwija, nadal nie znaleziono leku, który w stu procentach wyeliminowałby wirusa HCV z zakażonego organizmu. Mimo wszystko wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą uleczalną, a chorzy poddawani są farmakoterapii. Schemat leczenia ustalany jest w sposób indywidualny, dobierany dla każdego pacjenta na podstawie rozpoznania genotypu jego wirusa oraz tzw. ładunku wirusa. Leczenie niestety jest długotrwałe, zajmuje od 24 do 48 tygodni. Warto poddać się leczeniu w specjalistycznych klinkach, gdzie wirus HCV jest dobrze znany, a do jego leczenia zostaniemy odpowiednio przygotowani. Więcej informacji na temat choroby, diagnostyki oraz profilaktyki znajdziemy w tym miejscu.

Całość leczenia polega na podawaniu dwóch rodzajów leków: interferonu oraz rybawiryny. Najlepsze rezultaty gwarantuje terapia polegająca na codziennym przyjmowaniu kapsułek rybawiryny, a raz w tygodniu podskórnego zastrzyku z interferonu o przedłużonym działaniu.

Leczenie choroby nie jest łatwym zadaniem. Lecz jej zlekceważenie jest najgorszym rozwiązaniem ze wszystkich możliwych.

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!