Gdzie można zarazić się boreliozą?

W Polsce z roku na rok przybywa chorych na boreliozę. Najwięcej zachorowań obserwujemy w północno-wchodniej Polsce, szczególnie w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Dlatego jeśli planujemy wakacje na Mazurach, warto być szczególnie ostrożnym.

Największa aktywność kleszczy przypada na czerwiec-lipiec w lasach liściastych oraz na bagnach i torfowiskach.


Czy każde ukąszenie kleszcza oznacza boreliozę?

Na szczęście nie. Warunkiem zakażenia jest obecność krętek z rodzaju Borrelia w organizmie kleszcza. Jedynie kilka procent kleszczy jest nimi zarażonych. U ludzi często zakażenie przebiega bezobjawowo, ponieważ już na wczesnym etapie krętki są niszczone przez mechanizmy obronne naszego ciała. Mimo to przeciwciała posiada jedynie kilkanaście procent zdrowych osób.

 

Jakie są objawy boreliozy?

Borelioza może dawać objawy ze strony różnych narządów i tkanek. Dlatego jest tak niebezpieczna. Najczęstsze objawy boreliozy to rumień tzw. wędrujący, zapalenie stawów, porażenie nerwów twarzy czy korzeniowe zespoły bólowe. Warto jednak zwrócić uwagę również na ogólne uczucie osłabienia i przemęczenia czy problemy z pamięcią. Również problemy ze snem czy koncentracją mogę dodatkowo wskazywać na chorobę, jednak te objawy nie mogą być jedynymi wskaźnikami choroby.

Rumień wędrujący pojawia się po 3 dniach do nawet 60 dni (według różnych źródeł) od momentu wniknięcia krętka. Znika samoistnie po 3-4 tygodniach od momentu pojawienia się objawów. Nie oznacza to jednak wyleczenia z boreliozy.

Rzadszą zmianą miejscową wskazującą na boreliozę bywa ziarniak chłonny. Niebolesny, twardy naciek w postaci guzka, bez leczenia może utrzymywać się nawet kilka lat.

Poważniejszym powikłaniem jest przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn. Jest wynikiem aktywnego zakażenia przez krętki. Zmiany dotyczą zwykle miejsc, w których doszło do ugryzienia przez kleszcze.

Inne najczęściej atakowane obszary to stawy, oczy i układ nerwowy. Dlatego warto uważniej obserwować swoje ciało, jeśli podejrzewamy zakażenie boreliozą.

 

Jakie badania na boreliozę?        

W jaki sposób lekarz może rozpoznać boreliozę? Najczęściej wystarczy zdiagnozowanie rumienia jako rumień wędrujący. W późniejszych stadiach wymagane jest badanie serologiczne, które jset przeprowadzane dwuetapowo. Jeśli wynik będzie dodatni, chory dostanie antybiotyk. Niestety czasem powrót do pełnego zdrowia jest długotrwały, dlatego warto zawsze pozostać ostrożnym udając się do lasu.

Porada dnia

Ciepłe okłady na bóle zatok

Masz problem z zatokami? Połóż na twarz gorący kompres, trzymając go przez 5-10 minut, dopóki ból nie będzie mniejszy. Stosuj tak często, jak potrzebujesz.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!