Czym zajmuje się dentysta?

W tym pozornie prostym pytaniu kryje się znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Bo w zasadzie poza wymienieniem podstawowej działalności dentysty i nerwowego zażartowania z „sadystycznego” charakteru jego pracy, niewielu z nas jest w stanie wskazać pełny zakres jego zadań.

Warto znać poszczególne specjalizacje stomatologiczne, gdyż ta wiedza może nam zaoszczędzić sporo czasu, gdy będziemy musieli zwrócić się do któregoś z nich o pomoc.

Jeżeli chodzi o dziedzinę stomatologii, to możemy wyróżnić sześć podstawowych specjalizacji, z którymi każdy z nas miał lub będzie miał do czynienia w przyszłości. Najbardziej elementarną z nich jest stomatologia zachowawcza, która zajmuje się leczeniem próchnicy oraz umożliwia wybielanie zębów. Jej zadaniem jest także wykrywanie infekcji oraz ich neutralizacja. Następnie mamy wywołującą największy strach pośród pacjentów endodoncję, czyli wykonywanie między innymi leczenia kanałowego. Są to zabiegi, które wymagają najczęściej usunięcia części chorego zęba, a następnie uzupełnienie tego ubytku specjalną masą, popularnie nazywaną plombą. Dentysta o specjalizacji ortodontycznej dba o prawidłowy rozwój naszego zgryzu, a także coraz częściej zajmuje się leczeniem wszelkich nieprawidłowości w układzie szczękowo-twarzowym. Do niego zgłosimy się w przypadku przesunięcia szczeki na skutek wypadku lub innych wydarzeń. Protetyka można by nazwać bardziej technikiem niż lekarzem, ponieważ jego działalność opiera się na odtwarzaniu utraconego uzębienia, wykorzystując do tego implanty. Jest to w ostatnich latach bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina stomatologii, a zainteresowanie pacjentów nią wciąż rośnie (sprawdź zakłady dentystyczne oferujące implanty zębów w Krakowie). Lekarz periodontologii pomoże nam w przypadku kłopotów z kondycją naszych dziąseł oraz błoną śluzową jamy ustnej. Na koniec zostawiliśmy dentystę dziecięcego, czyli pedodontę. O ile pozostali lekarze zajmują się już konkretnymi zadaniami, to dentysta dla dzieci dodatkowo czuwa nad prawidłowym rozwojem zębów, eliminuje powstające wady zgryzu, a także pilnuje ząbkowania u najmłodszych. Jak mówi stare przysłowie – lepiej przeciwdziałać, niż leczyć i właśnie tym zajmuje się dentysta dla dzieci – profilaktyką.

Jak widać, praca dentysty polega na czymś więcej niż wierceniu w zębach. To naprawdę skomplikowana dziedzina, dzięki której możemy się cieszyć zdrowiem jamy ustnej, nawet jeżeli sama wizyta nie budzi w nas najlepszych odczuć.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym Stomatologia-Zarzecze.pl.

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!