Czym jest psychoterapia i komu bywa zalecana?

Nie ulega wątpliwości, że współczesna rzeczywistość sprzyja stresom, niepokojom, cierpieniom i wewnętrznym rozterkom. Coraz więcej ludzi ma problemy z uporządkowaniem swojego życia i znalezieniem w nim spokoju, sensu i siły niezbędnej do dalszego funkcjonowania.

Dlatego też nie dziwi fakt, iż coraz większą popularnością cieszy się psychoterapia, która może pomóc w zaprowadzeniu porządku we własnych myślach i uczuciach. Jeszcze kilka lat temu był to temat tabu, ale dzisiaj - wraz z narastaniem codziennych problemów - okazuje się, iż psychoterapia może być jedynym wyjściem z trudnej sytuacji. Czym jest psychoterapia i komu jest zalecana?

 

Psychoterapia

Więcej na temat psychoterapii przeczytasz na stronie myszkowska-litwa.pl


Według definicji przyjętej przez Polską Federację Psychoterapii psychoterapia oznacza zamierzone i celowe oddziaływanie na pacjenta (przy użyciu różnych środków psychologicznych), którego głównym celem jest pomoc w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych oraz trudnych sytuacji życiowych, rozwój osobowości bądź leczenie zaburzeń psychicznych. Zatem psychoterapia jest określoną metodą leczenia i wspomagania samorozwoju, która - oparta na specyficznym kontakcie pomiędzy terapeutą a klientem - w sposób intencjonalny oddziałuje na psychikę człowieka. Warto tutaj podkreślić fakt, iż psychoterapia nie jest czymś jednorodnym - rozwarstwia się na wiele różnych podejść, szkół i metod działania.

Przyjęcie określonej definicji psychoterapii determinuje jej podstawowe zastosowanie. Zatem osoby, którym jest ona zalecana, to przede wszystkim:

  • osoby cierpiące na konkretne zaburzenia psychiczne (takie jak fobie, lęki, nerwice, depresje, natręctwa czy zaburzenia odżywiania),
  • osoby borykające się z chorobami psychosomatycznymi (na przykład nowotworami),
  • osoby mające problemy natury emocjonalnej (na przykład brak zadowolenia z życia, rozdarcie wewnętrzne, niestabilność emocjonalna, chroniczne zmęczenie czy trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi),
  • osoby borykające się z problemami życiowymi (na przykład żałoba, choroba, utrata pracy, rozstanie czy sytuacje konfliktowe),
  • osoby zainteresowane własnym samorozwojem i dążące do doskonalenia się, poszerzenia swoich możliwości i polepszenia jakości życia.

Zatem psychoterapia może mieć różne cele i jest zalecana przedstawicielom różnych grup społecznych.

Porada dnia

Jak wybielić zęby?

Codziennie nacieraj je wewnętrzną stroną skórki pomarańczowej. Możesz również płukać usta roztworem z wody i octu oraz przecierać szkliwo wacikiem zamoczonym w wodzie utlenionej.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!