Czym grozi zakażenie wirusem HCV?

Zakłada się, że co czwarta osoba jest nosicielem wirusa HCV, którym można zarazić się poprzez kontakt z zakażoną krwią. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków (80%) przyjmuje postać przewlekłą. Wirus HCV mnoży się w komórkach wątroby i wywołuje stan zapalny, a tym samym uszkodzenie narządu.

Zakażenie wirusem HCV następuje wskutek kontaktu z krwią zakażonej osoby. Można się nim zarazić podczas zabiegów dermatologicznych, stomatologicznych czy przy robieniu tatuażu. Oczywiście wstrzykiwanie narkotyków jest obarczone szczególnie wysokim ryzykiem. Wirusowe zapalenie wątroby typu C to wynik zarażenia wirusem HCV; może ono nastąpić po ok. 4-12 tygodniach od momentu zarażenia się.

 

Na co trzeba zwócić uwagę?

Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli obawiamy się, że mogliśmy zarazić się wirusem HCV? 1/3 zakażonych zauważa u siebie ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją, depresję, niepokój, swędzenie skóry oraz bóle stawowo-mięśniowe. Warto jednak pamiętać, że pozostali nie zauważają u siebie żadnych objawów, przez co sama choroba jest nazywana ''cichą epidemią''. Co ciekawe, ale też przerażające, może rozwijać się przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat bez żadnych objawów. Podstawą podjęcia jakiejkolwiek diagnostyki jest wykrycie we krwi przeciwciał anty-HCV. Więcej informacji dostępnych jest na http://centrumelastografii.pl/strona/choroby-watroby/hcv

 

Jak sobie z tym radzić?

Na szczęście wirusowe zapalenie wątroby typu C można wyleczyć za pomocą odpowiednio dobranych leków. Schemat leczenia ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Leczenie niestety jest bardzo długotrwałe i może trwać od 24 do 48 tygodni. Mogą mu towarzyszyć różnego rodzaju dolegliwości, takie jak bóle i zawroty głowy, zmęczenie, gorączka, dreszcze, utrata masy ciała, bóle mięśni i stawów, nudności i brak apetytu. Bardzo często chorzy odczuwają przygnębienie, rozdrażnienie, skarżą się również na problemy z zasypianiem i na stany depresyjne. Niestety na leczenie czeka się bardzo długo, bo aż do kilku lat w mniejszych szpitalach. Proces ten możemy przyśpieszyć, korzystając z usług Specjalistycznego Centrum Hepatologicznego we Wrocławiu.

 

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!