Badania profilaktyczne dla osób starszych

Badania profilaktyczne należy przeprowadzać na każdym etapie życia. W zależności od płci, wieku i stanu zdrowia jedne choroby zagrażają nam mniej, inne bardziej. Jednak niemal zawsze istnieje szansa wcześniejszego ich zdiagnozowania. Muszą o tym pamiętać szczególnie osoby starsze.

Badania krwi

Najprostszym sposobem na szybsze wykrycie ewentualnych chorób jest regularne poddawanie się badaniu krwi. Badania te nie są ani skomplikowane, ani bolesne, a dostarczają zwykle bardzo wielu informacji o stanie zdrowia pacjenta. W ich skład wchodzi morfologia krwi, badanie poziomu glukozy, lipidogram oraz badanie OB (Odczyn Biernackiego). Morfologia, jako podstawowe badanie krwi, pozwala określić, jak kształtuje się jakość oraz ilość poszczególnych składników krwi: erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Bada się również hematokryt, czyli stosunek objętości erytrocytów do osocza; a także stężenie i masę hemoglobiny w pojedynczej krwince.

Z perspektywy seniorów badanie morfologiczne jest ważne choćby dlatego, że umożliwia wykrycie anemii złośliwej – choroby, która pojawia się po latach stosowania złej, ubogiej w wartości odżywcze diety, spożywania zbyt dużej ilości alkoholu, a w rezultacie niedoboru witaminy B12 i żelaza.

Szczególnie istotne w podeszłym wieku jest badanie poziomu glukozy we krwi oraz lipidogram. To pierwsze pozwala stwierdzić ewentualne ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Seniorzy stanowią grupę wiekową najbardziej narażoną na tę chorobę. U osób, które ukończyły 60. rok życia, diagnozuje się ją najczęściej. Trzeba jednak pamiętać, że cukrzyca typu 2 rozwija się stopniowo i długo nie daje o sobie znać. Rozwojowi cukrzycy sprzyja nadwaga oraz idąca z nią zwykle w parze nikła aktywność fizyczna. O prawidłowym poziomie glukozy we krwi świadczy wynik nie przekraczający 100 mg/dl na czczo.

Lipidogram z kolei jest badaniem pozwalającym stwierdzić stężenie cholesterolu we krwi. Wynik określa poziom „złego” cholesterolu LDL oraz „dobrego” HDL. Alarmujący jest wtedy, gdy LDL przekracza normę, ponieważ świadczy to o możliwości rychłego zachorowania na miażdżycę, która może doprowadzić do niewydolności serca, udaru mózgu i zawału.

 

Nowotwór – z wiekiem ryzyko wzrasta coraz bardziej

Wśród nowotworów najczęściej występujących u osób starszych należy wymienić przede wszystkim raka płuc. Szczyt zachorowalności przypada tutaj na przedział wiekowy 60-70 lat. W następnej kolejności mężczyźni chorują na raka prostaty oraz jelita grubego, a kobiety również na nowotwór jelita grubego oraz raka sutka. Aby zidentyfikować raka prostaty, mężczyźni, którzy ukończyli 40 lat, powinni badać się co roku u urologa. Z tą samą częstotliwością kobiety po 50. roku życia powinny wykonywać mammografię, badanie USG piersi oraz cytologię. Nowotwór jelita grubego można zaś wykryć, uczęszczając rokrocznie na kolonoskopię.

Poza tym na każdej wizycie u lekarza powinniśmy zbadać sobie ciśnienie, a raz na 1-3 lata wykonać badanie EKG. Badania wątrobowe najlepiej przeprowadzać co roku, a badanie moczu dwa razy w roku. Nie można też zapomnieć o regularnych wizytach u dentysty oraz okulisty.

 

Porada dnia

Jak wybielić zęby?

Codziennie nacieraj je wewnętrzną stroną skórki pomarańczowej. Możesz również płukać usta roztworem z wody i octu oraz przecierać szkliwo wacikiem zamoczonym w wodzie utlenionej.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!