Badania na choroby weneryczne

Badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową są przeprowadzane różnie w zależności od tego, jakie zagrożenie mają stwierdzić. Wykrywają obecność mikroorganizmów, grzybów czy wirusów.

1. Badanie na obecność chlamydiozy

Chlamydioza jest jedną z najczęstszych chorób wenerycznych. U kobiet objawia się obfitymi upławami i bólem przy oddawaniu moczu, u mężczyzn zaś pieczeniem cewki moczowej. Często jej przebieg jest jednak bezobjawowy. Odpowiada za nią bakteria osiedlająca się w wydzielinie śluzowej w obrębie narządów płciowych. Wywołany przez nią długotrwały stan zapalny może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, a u kobiet zwiększa ryzyko bezpłodności.


2. Badanie w kierunku grzybicy

Drożdżyca narządów płciowych może być przenoszona płciowo, choć najczęściej zachorowanie następuje w wyniku samozakażenia obecnymi już w organizmie drożdżakami. Objawami są świąd, ból i pieczenie. Pobierany jest wymaz z pochwy, gdyż trzeba wykonać posiew i i hodowlę.


3. Badania na kiłę

Wywołuje ją krętek blady, który poprzez układ krwionośny atakuje cały organizm. W trzy tygodnie po zarażeniu w okolicach narządów płciowych pojawiają się czerwone krostki, które wysychają i odpadają, odkrywając owrzodzenia. Rana może zniknąć, jednak po 6 tygodniach podobna wysypka atakuje całe ciało, czemu towarzyszy obrzmienie węzłów chłonnych. W celu stwierdzenia kiły pobiera się krew i bada ją odczynnikiem Wassermana. Jego dodatni wynik oznacza zarażenie.


4. Badania na rzeżączkę

To podobnie jak chlamydioza infekcja błon śluzowych. Wywołana jest przez dwoinki Neissera. Charakteryzuje się wyciekiem ropy z cewki moczowej oraz uczuciem swędzenia i pieczenia. Nieleczona odpowiednio wcześniej może doprowadzić do niepłodności. Tu również przeprowadza się badanie krwi.


5. Badania w kierunku rzęsistkowicy

Rzęsistki to jednokomórkowe organizmy przekazywane droga płciową i rozwijające się w środowisku kwaśnym. Pierwsze objawy mogą być widoczne dopiero po roku, a zalicza się do nich stan zapalny, pieczenie przy oddawaniu moczu i pieniste upławy. Wykrywa się ją przez mikroskopowe badanie wydzieliny z pochwy, z cewki moczowej lub osadu z moczu.


6. Badanie na obecność HIV

Najgroźniejszy wirus, jakim można zarazić się podczas stosunku płciowego. Przenosi on AIDS, czyli zespół nabytego braku odporności. Wirus HIV żyje w płynach ciała ludzkiego - we krwi, spermie, czasem w ślinie. Niszczy żyjące we krwi limfocyty, odpowiedzialne za ochronę ustroju przed chorobami. Pierwsze symptomy zakażenia mogą przypominać grypę, po nich następuje okres utajnienia. Wirus zostaje wprowadzony do organizmu poprzez otwartą ranę skóry lub błonę śluzową wyściełającą pochwę, odbyt i usta. Szczególnie cienka i delikatna błona występuje w odbycie, więc stosunek analny niesie ze sobą największe ryzyko zarażenia HIV. Badania krwi na obecność wirusa wykonuje się w punktach konsultacyjno - diagnostycznych. Są one całkowicie bezpłatne i anonimowe, nie trzeba mieć na nie żadnych skierowań.


Badania na choroby weneryczne są szczególnie ważne dla kobiet przed zajściem w ciążę, gdyż nieleczone dolegliwości mogą zagrozić dziecku. Korzystanie z prezerwatyw podczas stosunku zmniejsza ryzyko zakażenia, ale go nie eliminuje.

Porada dnia

Domowe sposoby na wysypkę

Posmaruj zmienione miejsca cienką warstwą oliwy, żelem aloesowym lub naparem z rumianku. Ulgę przyniesie również kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Polecane

Losowe

Najnowsze

Sanevita.pl | Wybierz zdrowie!